تولید برق شهر های بزرگ به وسیله جیوه

به دلیل سمی بودن آن، امروزه استفاده از جیوه در پنکه قدیمی به شدت محدود شده است. هنوز هم می‌توان آن را در دماسنج‌های جیوه‌ای که در حال تبدیل شدن به گذشته هستند، یافت.

جیوه با گرم شدن در طیف نسبتاً گسترده ای از دماها به طور یکنواخت منبسط می شود، و همانطور که منبسط می شود و از مویرگ شیشه ای بالا می رود، قضاوت در مورد تغییر دما آسان است.

این واقعیت که مات است و درخشش مشخصی دارد، دیدن محل قرار گرفتن “ستون” جیوه در دماسنج را راحت می کند.

علاوه بر این، دود رادیو ضبط قدیمی جیوه دار در برخی از لامپ های شب تاب استفاده می شود. دودهای جیوه در صورت عبور جریان الکتریکی از آنها نور فرابنفش ساطع می کنند.

یک پوشش مخصوص روی سطح لامپ، نور ماوراء بنفش را به نور مرئی تبدیل می کند. یکی از این لامپ ها حدود 10 میلی گرم جیوه و در لامپ هایی با محتوای کم این فلز حدود 4 میلی گرم جیوه دارد. علاوه بر این، جیوه در برخی از کلیدهای الکتریکی و یکسو کننده های جریان وجود دارد.

باتری‌های الکتریکی بر پایه جیوه در تلویزیون قدیمی سونی ساخته می‌شوند، اما امروزه با انواع دیگری از باتری‌ها و آکومولاتورهایی که جیوه ندارند جایگزین شده‌اند. حتی تلاشی برای استفاده از جیوه به عنوان “سوخت” برای موتورهای یونی فضاپیمای SERT (تست موشک الکتریکی فضایی) صورت گرفت.

در صنعت، جیوه و ترکیبات آن به عنوان کاتالیزور مورد استفاده قرار می گیرند، اما یکی از کاربردهای گسترده آنها تولید الکترولیتی فلزات فعال، کلر و قلیاها (فرایند کاستنر-کلر) است.

در این فرآیند، از خاصیت بسیار مهم جیوه قرمز در تلفن قدیمی استفاده می شود – توانایی تشکیل آمالگام و آلیاژ با فلزات دیگر. فقط با آهن، پلاتین، ولفرام و تانتالیوم جیوه آمالگام تشکیل نمی دهد.

ملغمه های جیوه نقش عمده ای در توسعه شیمی و کشف عناصر جدید داشتند. شیمیدان مشهور انگلیسی، سر همفری دیوی، جیوه را به طور گسترده برای استخراج پتاسیم، منیزیم، کلسیم، استرانسیوم و باریم با روش‌های الکتروشیمیایی استفاده کرد – آمالگام‌های این فلزات در الکترولیز نمک‌ها و اکسیدها تشکیل شدند.

سپس دیوی جیوه را حذف کرد و فلزات خالص (یا تقریباً خالص) را استخراج کرد. علاوه بر این، از جیوه برای استخراج طلا از سنگ معدن استفاده می شد، زیرا طلا نیز ملغمه ای با جیوه تشکیل می داد.

  • منابع:
  1. Mercury: a liquid metal

  • تبلیغات:
  1. کاربرد عدس در سلامت دستگاه گوارش!
  2. با مصرف نارنگی قد خود را تا 10 سانت بلند تر کنید
  3. صنایع دستی سفال در روستای پاژلاران
  4. دعوای خانوادگی برای ترشی انبه

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.